Paweł Kukiz - Bogdan Prejs

Przejdź do treści

Menu główne:

publicystyka > muzyka

Płyta zespołu Piersi idzie jak woda

W środę, 6 stycznia, w Zakładowym Domu Kultury KWK Bolesław Śmiały, odbył się koncert zespołów rockowych Piersi i Opozycja. Echo rozmawiało z ich liderami: Pawłem Kukizem (Piersi) i Arkadiuszem Krzywodajciem (Opozycja).

- Piersi stały się znane całej Polsce za sprawą kontrowersyjnego utworu „ZChN zbliża się”. Mało kto wie jednak coś więcej o zespole.

P.K. - Został założony około 1983 roku przez grupę kolegów. Nasze drogi później się rozeszły, ja grałem w Haku, CDN, grupie Aya RL. Po jakimś czasie znów się spotkaliśmy. Śpiewaliśmy teksty socrealistyczne do muzyki punkrockowej. Zostaliśmy jednymi z laureatów Jarocina, nagraliśmy płytę, która znakomicie się sprzedaje, m.in. dzięki „agencji reklamowej” ZChN.
- No właśnie. Piosenka, o której mowa, przysporzyła wam z jednej strony olbrzymią popularność, ale również problemy,
P.K. - Miałem wątpliwości, czy umieścić ją na płycie, ale sytuacja, jaka jest w tej chwili, przekonuje mnie, że było to słuszne. Wywołała ona taką reakcję, przeciwko której została nagrana. Jeżeli chodzi o popularność - socjologicznie rzecz biorąc, wynika to z wrodzonej potrzeby buntu wśród młodzieży.
- Ta piosenka jest świadomą prowokacją.
P.K. - Oczywiście. Cała płyta jest prowokacją.
- Czy nie zarzucano wam, że w ten sposób chcecie wejść na top?
P.K.— To nonsens. Moje jakiekolwiek ambicje zostały zaspokojone w momencie nagrania piosenki „Skóra” i pierwszej płyty z Aya RL. Żadne wydarzenie nie jest dla mnie w stanie przebić tego, co osiągnęła właśnie „Skóra”.
- Czy metoda prowokacji będzie kontynuowana?
P.K. - Marzę o tym, by nie istniały takie potrzeby. Z tego jednak, co widzę, zespół Piersi ma zapewniony chleb.


- Jak narodziła się Opozycja?

A.K.- Zespół powstał w 1984 roku. W 1989 byliśmy obok innych laureatem Jarocina. W roku ubiegłym wydaliśmy płytę.
- Ostatnio wzięliście udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
A.K. - Idea tej akcji jest doskonała. Impreza udowodniła, że polska młodzież potrafi w trudnych sytuacjach skonsolidować się i pokazać, iż można coś zrobić, a nie tylko się kłócić.


(Echo, 2/1993)


 
Copyright 2017. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego